גל העליות במשק

גל-העליות-במשק

השבוע החל גל ההתייקרות במשק, לשמחתי הרבה, קריאתי לצאת למחאה לפני כמה שבועות, החלה לצבור תאוצה, רבים החלו לפרסם ברשת מוצרים שלא יכניסו לביתם, נכון ליום כתיבת הטור שתי חברות גדולות הודיעו כי הם לא יעלו מחירים, הגדילה לעשות אחת החברות הגדולות בראותה את גל המחאה המתפרץ מיהרה לשגר הודעה שהיא תייקר את המוצרים בכל העולם פרט לישראל.

המחאה צריכה לצבור תאוצה גדולה יותר ולגרום להפסדי ענק לחברות הללו, במקביל לחברות הענק יש לממשלת ישראל לדורותיה חלק גדול מאד בהתייקרות. לממשלה יש דרכים מגוונות להוזיל את יוקר המחיה.

  • פתיחת השוק לתחרות אמיתית – אם נזכר לפני כמה שנים מחירי מוצרי החשמל והסלולר עלו  סכומי עתק, לאחר הורדת המכסים ופתיחת התחרות מחירי הסלולר ומוצרי החשמל בישראל ירדו מאד משמעותית. לעומת זאת, מחירי המזון ממשיכים להאמיר משום שלא נפתחו לתחרות אמיתית.
  • מחירי הדלק – דלק בארץ הוא מהיקרים בעולם יש מס על דלק של 2.5 שח לליטר ובנוסף יש מע”מ, כלומר אנחנו משלמים כמחצית מהמחיר על מיסים. הדלק הוא המנוע של המשק, התעשייה זקוקה לו לייצור ולשינוע, דבר שמעמיס על מחיר התוצר, כאשר היצרן משלם יותר הוא מגלגל את ההוצאה לצרכן ובכך אנחנו משלמים יותר. אם הממשלה תוריד חלק מהמס יוקר המחיה יירד.
  • מס עקיף – חשבתם פעם על המיסים העקיפים שאנחנו משלמים- ארנונה, מים, חשמל ועוד ועוד, מדינת ישראל גבתה בשנת 2021 , כ-30% מס יותר מהשנה שלפניה, כלומר למרות המגיפה, למרות המענקים הנדיבים בזכות ההיטק ובס”ד כמובן, ישראל הצליחה לגבות מיסים יפים ולכן אין שום סיבה לייקר את המחירים האלה.
  • מע”מ – כאשר היצרן מייקר מחירים אנחנו משלמים ליצרן כסף נוסף אבל גם המדינה מרויחה מייקור המוצר משום שהמדינה מרויחה מע”מ כ17% ממחיר המוצר , אין סיבה שאם המחירים במשק עולים גם המדינה תעלה את רווחיה.

יש כלים רבים ביד המדינה לעשות לטובת אזרחיה ולכן המחאה צריכה להיות כוללנית כנגד המגזר הפרטי וכנגד משרדי הממשלה שממשיכים ומעלים לנו את יוקר המחיה .

מאמרים נוספים

רגע לפני המעבר לווטסאפ,
נשמח אם תמלא את הפרטים: